تبلیغات
وبلاگ گروه سرگرمی ایرانیان - کودکان افغانستانی؛ قربانی تفنگ‌های پلاستیکی

کودکان افغانستانی؛ قربانی تفنگ‌های پلاستیکی

دوشنبه 12 مرداد 1394  09:22 ق.ظ


کودکان افغانستانی؛ قربانی تفنگ‌های پلاستیکی

برخی از اسباب‌بازی‌های پرسر و صدا مانند تفنگ و تپانچه که امروز در افغانستان متداول شده، صدمات جبران ناپذیری را به چشم و جسم کودکان وارد می‌کند.

خبرگزاری فارس: کودکان افغانستانی؛ قربانی تفنگ‌های پلاستیکی

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «وحید ظهوری حسینی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در موسسه علمی فرهنگی کوثر ایران، طی یادداشتی به بررسی تاثیر آسیب‌های چشمی و جسمی ناشی از استفاده کودکان از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی از جمله تفنگ و تپانچه پرداخته و به عواقب استفاده از آن‌ها هشدار داده است.

عصر کودکان و تلاش‌ برای شکوفایی استعدادهای آن‌ها

در این یادداشت آمده است: تقریباً در سراسر جهان بویژه در کشورهای در حال توسعه بخش مهمی از منابع مادی و معنوی صرف توجه به کودکان و حمایت روانی و جسمی آنان می‌شود و فرصت‌هایی که امروز برای شکوفایی کامل استعدادهای کودکان قرار می‌گیرد، کیفیت رشد انسانی نسل‌های آینده را تعیین می‌کند لذا عصر حاضر را بی‌تردید می‌توان عصر کودکان نامید.

 کودکان قربانی گنجینه‌های خود می‌شوند

در این رابطه مهمترین وسایلی که در اختیار کودکان قرار دارد اسباب‌بازی‌های آنان است که گنجینه‌های آنان محسوب می‌شود اما بد نیست بدانیم سالانه کودکان زیادی که یک سوم از آنها زیر 5 سال سن دارند در اثر جراحات ناشی از همین اسباب‌بازی‌ها راهی بیمارستان می‌شوند. این موضوع ظاهر قضیه است و مهمتر از آن آسیب‌های چشمی و جسمی ناشی از استفاده کودکان از بسته‌های پلاستیکی است.

چه خطراتی کودکان را به واسطه تماس با اسباب‌بازی‌ها و اسلحه‌های پلاستیکی تهدید می‌کند؟

از آنجائی که پلاستیک عایق حرارتی و الکتریکی مناسب و در عین حال سبک و نشکن است، در برابر حلال‌های شیمیایی مقاوم بوده، قابلیت رنگ‌پذیری دارد و قارچ یا کپک هم نمی‌زند پس مزایای زیادی دارد و لذا در گذشته بسیار استفاده می شد. اکنون روشن شده که مواد موجود در پلاستیک خطرات بالقوه زیادی بویژه برای سلامت کودکان دارد.

1.ماده شیمیایی بیسفنول

یکی از خطراتی که کودکان را به واسطه تماس با اسباب بازی‌ها و اسلحه‌های پلاستیکی تهدید می‌کند وجود ماده شیمیایی بیسفنول در آنهاست.

بیسفنول، ماده سمی است که موجب بسیاری از ناهنجاری‌های غیر قابل جبران در بدن می‌شود. این ماده با بروز چاقی و دیابت در ارتباط است، حتی مقادیر کمی از این ماده ممکن است در بدن واکنش ایجاد کرده و بر هورمون‌ها تاثیر منفی بگذارد.

این ماده باعث افزایش میانگین میزان چربی‌ها و تولید هورمون انسولین می‌شود که مسئول کنترل سطح قند در خون در بدن است.

اگر میزان این هورمون افزایش یابد، بدن در مقابل تاثیرات آن مقاوم شده و این امر باعث افزایش وزن و دیابت نوع دوم می‌شود.

ماده بیسفنول بر لوزالمعده که تولید کننده انسولین است، نیز تاثیرات منفی می‌گذارد.

2. سرب و اثر تخریبی آن بر مغز کودکان

همچنین موادی در اسباب بازی‌ها هستند که سمی و مضر شناخته شده‌اند؛یکی ازاین مواد، سرب است. محققان به تازگی اعلام کرده‌اند حتی عروسک‌هایی که با لوگوی باربی و دیسنی به بازار می‌آیند هم دارای مقادیر زیادی سرب هستند و بازی با آنها برای کودکان خطر دارد. البته سرب، می‌تواند بر مغز انسان اثر تخریبی برگشت ناپذیری بگذارد.

3. فتالات‌ و اختلالات باروری

دانشمندان معتقدند «فتالات»ها که در اسباب‌بازی‌های پلاستیکی زیاد هستند، موجب ایجاد اختلالات باروی و دیگر مشکلات برای سلامت کودکان خواهند شد.

فتالات‌ها در محیط ما کم نیستند. این مواد که برای قابل انعطاف کردن پلاستیک‌ها و معطر کردن آنها به کار می‌روند؛ در اسباب بازی‌ها،شامپوها، لوسیون‌ها، بسته‌بندی‌های غذا،لاک های ناخن، وسایل حفاظت شخصی، چسب ها و... وجود دارند و ما روزانه با آنها سر و کار زیادی داریم.

با این اوصاف، گاهی اوقات هشدارهایی از سوی متخصصان اعلام می‌شود مبنی بر اینکه بعضی انواع اسباب‌بازی‌های موجود در بازار خطرناک هستند و باید از آنها پرهیز کرد.

پرتوهای خطرناک و اثرات آن بر بینایی کودکان

پرتوهای خطرناک و وجود لیزر و ایمنی آن برای کودکان در بعضی از اسباب بازی‌ها از مسائلی است که اثرات مخربی روی چشم می‌گذارند.

این لیزرها که 4خصوصیت عمده دارند، یعنی تک رنگند، تک فازند، واگرا نیستند و شدت بالایی دارند. این اشعه‌ها اگر به مدت زیادی به چشم تابانده شوند و به دفعات زیادی تکرار شوند، بیشتر قسمت شبکیه که سلولهای بینایی در آن قرار دارند را دچار آسیب می‌کند.

 در حالی که کودکان قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند، تاثیر این اشعه‌ها روی چشم آنها می تواند بسیار مخرب و برگشت‌ناپذیر باشد.

کودکان فقط می‌خواهند بازی کنند

کودکان علاقه‌مند به فعالیت و بازی هستند. با هر نوع شیء و وسیله‌ای به بازی می‌پردازند و به نوعی خود را سر گرم می کنند. آنها توجهی به سودبخشی بازی و اثرات آن ندارند و فقط می‌خواهند بازی کنند. بدیهی است که بازی کودکان همواره متأثر از وسایل و ابزاری است که در اختیار دارند.

بعضی از اسباب بازی‌های پر سر و صدا مانند تفنگ و تپانچه که امروز متداول شده، ممکن است صدمات جبران ناپذیری بر کودکان وارد آورد.

بازی با تفنگ و تپانچه و خطراتی که این بار متوجه گوش‌ها است

 تفنگ و تپانچه ممکن است مورد علاقه کودکان باشد. امروزه بیشتر این اسباب بازی‌ها به نحوی ساخته شده‌اند که در آنها می‌توان از انواع و اقسام ترقه‌ها و حتی در بعضی از آنها از فشنگ‌های صدادار بهره جست.

متأسفانه کودکان علاقه دارند که بچه‌های دیگر را غافلگیر کرده و تفنگ را در نزدیک گوش آنان به صدا درآورند. اگر در چنین حالاتی موفق به کشیدن ماشه و ایجاد صدا شوند ممکن است پرده گوش کودک صدمه دیده، برای همیشه از داشتن یک گوش سالم محروم شود و یا پرده گوش وی آسیب ببیند و موجب آزار و اذیتش شود. پس این آسیب‌ها فقط متوجه چشم نیست.

جایگزینی وسایل پلاستیکی و انتخاب اسباب‌بازی خوب برای کودکان

اسباب بازی‌ها نقش مهمی در زندگی کودک بازی می‌کنند و بخش مهمی از تفریح و رشد کودک را به خود اختصاص می دهد، اما متاسفانه همیشه برای کودکان شادی‌آور نبوده‌اند.

شاید بالغ بر میلیون‌ها نوع اسباب‌بازی در جهان وجود داشته باشد و سالانه صدها مدل اسباب بازی جدید، ویترین و قفسه‌های اسباب‌بازی فروشی‌ها را تزئین می‌کند، اما اسباب‌بازی‌هایی دارای ارزش روان شناختی هستند و کودکان به اسباب‌بازی‌هایی نیازمندند که در آن نقش فعالی داشته باشند نه اسباب‌بازی‌هایی که بسیار خودکار یا بسیار کامل باشند و چیزی برای انجام دادن کودکان باقی نگذارند.

والدین در انتخاب اسباب‌بازی برای کودکان خود دقت کنند

کودکان به اسباب‌بازی‌هایی علاقه دارند که بتوانند آنها را حرکت داده و یا دستکاری کنند. هرگاه شما یک ماشین کوکی یا قطار کوکی بخرید و دراختیار کودک قرار دهید، وی در تمام روز این ماشین کوکی را کوک می‌کند و رها می‌سازد و به آن نگاه کرده و شادی می‌کند.

این گونه اسباب بازی‌ها محتوای جالبی ندارند و کودک در استفاده از آن‌ها هیچ گونه تلاش فکری انجام نمی‌دهد. وی در مقابل اسباب بازی، موجودی منفعل ،تماشا گر و فاقد ابتکار و خلاقیت است . مثلاً دو نوع ترن دراختیار کودک قرار دهید که یکی از آنها  فلزی، رنگ شده و کاملاً شبیه به قطار واقعی و دیگری چوبی و ساده است که واگن های آن جدا می‌شود و کودک کارهای مختلفی می‌تواند با آن انجام دهد.

کودک از اسباب‌بازی فلزی، رنگ شده و کامل که ممکن است ظاهری جذاب نیز داشته باشد خیلی زود خسته می‌شود، ولی از نوع دوم که کودک می‌تواند بر روی آن کار کند، آن را تغییر دهد، اجزای آن را از هم جدا کند و با به کارگیری نیروی ابتکار و تخیّل خود کارهای مختلفی روی آن انجام دهد، بیشتر استقبال خواهد کرد.

 در انتهای این یادداشت آمده است: به والدین، مسئولان و دست اندرکاران امور تربیتی و آموزشی توصیه می‌شود، اسباب‌بازی‌های چوبی و یا فلزی که برنده و خطرناک نبوده و دارای ابتکار و خلاقیت باشند را جایگزین اسباب‌‌بازی‌های پلاستیکی کنند.  
نوشته شده توسط: سجاد | | نظرات () 

به اشتراک بزارید: فیسبوک | کلوب | یاهو | گوگل | توئیتر | بالاترین | گوگل بوک مارکت | گوگل باز | دیگ | یاهو مسنجر | تکنوراتی | دلیسوز | فرند فید |
دانلود فیلم 2015
دوشنبه 12 مرداد 1394 10:28 ق.ظ
دانلود جدیدترین و به روز ترین فیلمها

www.tree.vistablog.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر